1. Domov
  2. Najčastejšie otázky
  3. Zobrazenie webstránky pomocou súboru hosts
  1. Domov
  2. Webstránky
  3. Zobrazenie webstránky pomocou súboru hosts

Zobrazenie webstránky pomocou súboru hosts

V prípade tvorby novej webstránky alebo pri migrácií webu z iného hostingu budete pravdepodobne chcieť webstránku najprv otestovať, či všetko funguje ako má pred spustením na ostrú prevádzku.

Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je úprava súboru hosts vo vašom počítači, ktorý odporúčame v prípade CMS (WordPress, Drupal…) webstránok alebo komplexnejších aplikácií.

Hosts súbor je textový dokument, ktorý operačné systémy používajú na priradenie názvov domén ku konkrétnej IP adrese. Štruktúra zápisu je jednoduchá, stačí v riadku vložíť IP adresu a za ňou názov / názvy domén.

Pre každý operačný systém sa tento súbor upravuje inak.

Nastavenie súboru hosts pre Linux

Na zobrazenie súboru hosts potrebujete otvoriť Terminál (príkazový riadok) a následne napísať príkaz „sudo vi /etc/hosts“, ktorý potvrďte enterom. V prípade, že od vás bude Terminál vyžadovať aj heslo, zadajte heslo, ktorým sa prihlasujete do vášho počítača.

Následne stačí zadať IP adresu servera, z ktorej sa má webstránka načítavať. Ak máte hosting u nás, tak IP adresu servera zistíte po prihlásení sa do svojho WY Panelu v sekcii Základné nastavenia.

Po zadaní IP adresy stlačte TAB a následne napíšte domény/subdomény, ktoré sa majú na danej IP adrese zobrazovať.

Tieto nastavenia uložíte stlačením kláves esc, :, x, enter po sebe, nie naraz.

Po zadaní tohto príkazu stačí otvoriť stránku cez váš prehliadač v inkognito móde (prípadne so zmazanou cache).

Po úspešnom otestovaní stránky príkaz v súbore hosts zrušte. Stačí sa doňho opäť prihlásiť cez príkaz „sudo vi /etc/hosts“ a dvakrát stlačiť písmeno d. Následne nastavenia nastavenia uložíte stlačením kláves esc, :, x, enter.

Nastavenie súboru hosts pre Windows

Pre operačný systém Windows je postup odlišný. Súbor hosts musíte nájsť v nasledovnom umiestnení: c:/windows/system32/drivers/etc/

Súbor otvorte cez program Poznámkový blok. Na konci napíšte najprv IP adresu a následne doménu/subdoménu, na ktorej chcete webstránku testovať.

Ak by ste mali problém súbor uložiť kvôli prístupovým právam, musíte ho otvoriť ako administrátor, prípadne si súbor skopírujte na plochu, tam upravte, a následne ho skopírujte a prepíšte v danom priečinku.

Aktualizované 4. marca 2021

Bol tento článok nápomocný?

Súvisiace články

Pridajte komentár